Jaka drukarka fiskalna do pracy mobilnej?

Żyjemy obecnie w czasach, w których handel w coraz większej mierze przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. Niemniej, nadal spora część działalności gospodarczych obsługuje swoich klientów w konkretnych miejscach, tzn. w punktach stacjonarnych, ewentualnie w ramach sprzedaży obwoźnej lub dojazdu do nabywcy. I właśnie ostatnim z wymienionych przypadków się dziś zajmiemy. Innymi słowy, odpowiemy na pytanie: Jakie drukarki rejestrujące sprawdzą się podczas pracy w terenie?

Czym jest mobilna drukarka fiskalna?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych modeli urządzeń, warto pokrótce wyjaśnić, czym w ogóle jest mobilna drukarka fiskalna? W największym skrócie, rozwiązanie technologiczne tego typu charakteryzuje się wyjątkowo niewielkimi wymiarami i małą wagą. Tym przede wszystkim drukarki przenośne różnią się od swoich stacjonarnych odpowiedników. Jednakże, same gabaryty nie przełożą się na komfort oraz automatyzację pracy. Kompaktowa konstrukcja jest ważna, gdyż ułatwia chociażby przewożenie urządzenia. W ogólnym rozrachunku, o jakości drukarki rejestrującej decydują przede wszystkim oferowane przez nią parametry i funkcje. A jak to wygląda w odniesieniu do dostępnych na polskim rynku modeli? Czy mobilne drukarki mogą się pochwalić obecnością zaawansowanych rozwiązań technologicznych? Sprawdźmy to na konkretnych przykładach, prezentując możliwości Elzab D10, Novitus Deon E oraz Posnet Temo HS EJ.

Elzab D10

Drukarka fiskalna Elzab D10

W tym zestawieniu model D10 jest najmłodszy – urządzenie pojawiło się na polskim rynku w 2015 roku. Drukarka fiskalna marki Elzab może się jednak kojarzyć z innym modelem tego producenta. I słusznie, w kwestii designu D10 do złudzenia przypomina kasę rejestrującą K10. Obydwa modele posiadają obszerne panele dotykowe oraz solidnie wykonane obudowy, które zapewniają odporność na trudy pracy mobilnej. Zarówno w drukarce, jak i w kasie, zastosowano moduł elektronicznej kopii paragonów – technologię ułatwiającą przechowywanie istotnej dokumentacji. Niemniej, skupmy się przez chwilę tylko na D10.

Drukarka rejestrująca marki Elzab, pomimo wyjątkowo małych gabarytów, pozwala na obsługę nawet do 300 000 pozycji w bazie towarowej. Ponadto, model D10 posiada 3 protokoły komunikacyjne, dzięki czemu znakomicie współpracuje z większością dostępnych na polskim rynku programów sprzedażowych. Urządzenie zapewnia również wydruk faktur VAT (w wersji standardowej) oraz umieszczenie kodów QR na dokumentach.

Novitus Deon E

Drukarka fiskalna Novitus Deon E

Zacznijmy od rzeczy nietypowej przy omawianiu urządzeń rejestrujących. Mianowicie, od designu tej drukarki fiskalnej. Novitus Deon E może się bowiem pochwalić główną nagrodą w XVIII Edycji Konkursu Dobry Wzór. Tak jak już wcześniej pisaliśmy, nie samym wyglądem rozwiązań technologicznych człowiek żyje. Kluczowe są funkcjonalności dostępne w danym urządzeniu. Jak model Deon E wypada pod tym względem?

Drukarka marki Novitus odznacza się obecnością klawiatury alfanumerycznej, która jest rzadkością w urządzeniach tego typu. Zastosowanie wielu przycisków z pewnością ułatwia korzystanie z tego modelu. Co więcej, klawisze są pokryte sylikonową nakładką, stanowiącą skuteczne zabezpieczenie przed zalaniem. Novitus Deon E była także pierwszą przenośną drukarką fiskalną, w której znalazł się moduł elektronicznej kopii paragonów (dziś już technologia ta staje się standardem).

Posnet Temo HS EJ

Drukarka fiskalna Posnet Temo HS EJ

Na deser zostawiliśmy sobie urządzenie, któremu od kilku lat towarzyszy tytuł „najmniejszej i najlżejszej drukarki fiskalnej na polskim rynku”. Żeby nie bazować tylko na wyobrażeniach, warto przedstawić gabaryty Posnet Temo HS EJ. Wymiary tego urządzenia wynoszą zaledwie 46 x 86 x 128 mm (wysokość, szerokość, długość), natomiast waga to tylko 380 g! Nic więc dziwnego, że model ten często uchodzi za kieszonkową drukarkę fiskalną. Czy jednak tak małe urządzenie może zaoferować praktyczne funkcje? Zdecydowanie tak!

Drukarka marki Posnet została wyposażona w wydajny mechanizm termiczny, który wystawia różne dokumenty z prędkością dochodzącą do 22 linii tekstu na sekundę. Technologia wydruku, obecna w tym modelu, charakteryzuje się również banalnie łatwą wymianą rolki papieru termicznego. Dodatkowo, Temo HS EJ posiada moduł elektronicznej kopii paragonów, wydajny akumulator oraz interfejs komunikacyjny Bluetooth (opcjonalnie).

 

Nawet dość krótkie omówienie parametrów użytkowych Elzab D10, Novitus Deon E oraz Posnet Temo HS EJ pokazuje, jaki potencjał drzemie w mobilnych drukarkach fiskalnych. Okazuje się wręcz, że pod względem funkcjonalności nie ustępują one urządzeniom stacjonarnym – znacznie większym i cięższym. A najciekawsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie opisane tu modele można również spotkać w punktach handlowo-usługowych. Szczególnie tam, gdzie niewielkie stanowisko pracy nie pozwala na wdrożenie dużych rozwiązań technologicznych, Temo HS EJ, Deon E oraz D10 sprawdzą się znakomicie.

2 Comments

  1. Edzio

    zdecydowanie deon! kurcze, no wszystkie cechy zoptymalizowane, podejrzewam że nie tylko ja jestem takie zdania 😀

    Reply
  2. Zoli

    a ja myślę, że jak drukarka mobilna, to już się nie cackać. ja posiadam Posnet Temo HS EJ, która mieści się nawet w rowerowym przyborniku 😛

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *