Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa – to pełna nazwa akcji promowania i refundowania terminali płatniczych, która funkcjonuje w naszym kraju już od stycznia 2018 roku. I nie bez powodu przypominamy o tej inicjatywie akurat teraz. Fundacja zarządzająca tym programem zapowiedziała oficjalnie, że od 1 marca 2022 roku zmienią się ważne zasady Polski Bezgotówkowej. Z jak wysokiej refundacji będzie można skorzystać w przyszłości?
Obecne zasady Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego
Obecne zasady Polski Bezgotówkowej funkcjonują praktycznie w niezmienionej formie od momentu wejścia w życie tej inicjatywy, czyli od początku 2018 roku. Przedsiębiorca przystępujący do omawianego programu wsparcia może skorzystać z refundacji w przypadku wdrożenia maksymalnie 3 terminali płatniczych. Zwrot kosztów obejmuje zarówno wydatki wynikające z instalacji takich urządzeń w firmie, jak i brak opłat abonamentowych oraz prowizji od transakcji bezgotówkowych. Okres refundacji trwa zaś 12 miesięcy – licząc od dnia podpisania przed przedsiębiorcę umowy z agentem rozliczeniowym. I dopiero po tym czasie podatnik ponosi koszty wynikające z taryfikatora operatora, u którego zamówił terminal/terminale wraz z usługami e-płatniczymi. Chyba że na urządzeniu/urządzeniach służącym/służących do akceptowania transakcji bezgotówkowych przekroczony zostanie limit obrotu. Obecnie kwota graniczna, po której również zaczną być naliczane opłaty wynikające z podpisanej umowy, wynosi 100 000 złotych.
Co od 1 marca zmieni się w refundacji kosztów dla przedsiębiorców?
Fundacja zarządzająca Programem Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego ogłosiła na początku tego miesiąca, że już niedługo, bo od 1 marca 2022 roku, zmienią się zasady przyznawania refundacji kosztów. Modyfikacje te wynikają głównie z ogromnego zainteresowania, jakim ostatnimi czasy cieszy się uczestnictwo w omawianej akcji. A tu z kolei przyczyną są m.in. przepisy fiskalne, które zmieniły się na początku stycznia. Zobligowały one bowiem przedsiębiorców do akceptowania także innych form płatności, niż te gotówkowe. A terminale, które są refundowane w ramach akcji Polska Bezgotówkowa, pozwalają w prosty sposób spełnić ten obowiązek.
A co konkretnie zmieni się w Polsce Bezgotówkowej? Od 1 marca 2022 roku będzie można liczyć na zwrot kosztów wyłącznie w przypadku 1 terminala płatniczego. Co więcej, refundacja będzie trwała jedynie 5 miesięcy (obecnie to aż 12), a limit obrotu, po przekroczeniu którego również zaczną być naliczane opłaty, ma wynosić 42 000 zł. Jak widać, „wysokość” wsparcia dla przedsiębiorców zostanie zdecydowanie obniżona. Można jednak założyć, że przy tak dużym zainteresowaniu, o którym wspomnieliśmy już wcześniej, Polski Bezgotówkowej po prostu nie dało się kontynuować na dotychczasowych zasadach. Zmniejszenie refundacji pozwoli zaś na dalsze wspieranie przedsiębiorców.
ehh, już nie takie korzystne te korzyści, jak wcześniej 😉 cóż, było brać na starych warunkach póki były 😛 ale z drugiej strony – dobre i to dla kogoś, kto rozpoczyna zabawę z terminalem płatniczym