Są już nowe przepisy w sprawie kas fiskalnych i płatności bezgotówkowych

Kasy fiskalne online i płatności bezgotówkowe

Akceptowanie przez przedsiębiorców płatności bezgotówkowych staje się coraz powszechniejsze. Duża w tym zasługa popularyzacji terminali do kart, z których korzysta obecnie wiele różnych działalności handlowych oraz usługowych. Warto jednak pamiętać, że niedługo akceptowanie takich płatności stanie się wręcz obowiązkowe. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które niedawno zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw RP. Co konkretnie zmieni się w 2022 roku?

Polski Ład – zmiany dla użytkowników urządzeń fiskalnych

23 listopada 2021 roku w Dzienniku Ustaw RP ogłoszono przepisy określane jako Polski Ład. Pełna nazwa opublikowanego aktu prawnego, gdyby komuś zależało na odnalezieniu wspomnianego dokumentu, to ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. I to właśnie Polski Ład zobliguje przedsiębiorców, którzy korzystają z urządzeń fiskalnych (kas, drukarek, kasoterminali), do akceptowania płatności dokonywanych m.in. w formie bezgotówkowej. Obowiązek ten zostanie wprowadzony już 1 stycznia 2022 roku.

Czy w związku z powyższym, przedsiębiorcy stosujący urządzenia fiskalne mają obecnie miesiąc na wdrożenie w swoich firmach terminali płatniczych? Nie, gdyż wprowadzone przepisy dopuszczają dowolność w przypadku akceptowania transakcji bezgotówkowych. Przedsiębiorca może też np. zaoferować klientom płatność w formie przelewu bankowego albo przez BLIK-a. Obydwie formy sfinalizowania transakcji będą zgodne z nowymi wymogami dla podatników stosujących urządzenia fiskalne. Podobnie jak oczywiście przyjmowanie płatności elektronicznych przy użyciu terminala płatniczego, które zresztą jest chyba najwygodniejszym sposobem – zarówno dla przedsiębiorcy, jak i klientów.

O co chodzi w integracji kasy online z terminalem płatniczym?

Przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw RP przewidują jeszcze jedną zmianę dla przedsiębiorców, którzy używają w swoich firmach urządzeń fiskalnych. A konkretnie, chodzi tutaj o stosowanie kasy rejestrującej typu online (modelu współpracującego z Centralnym Repozytorium Kas) oraz terminala płatniczego. W takim przypadku obydwa urządzenia będzie trzeba zintegrować w oparciu o protokół komunikacyjny ECR-EFT. Co więcej, wspomniane połączenie kasy fiskalnej online i terminala płatniczego będzie wymagane od 1 lipca 2022 roku. A jeżeli przedsiębiorca nie dopilnuje tego obowiązku, Urząd Skarbowy nałoży na niego karę finansową w wysokości aż 5 000 zł.

1 Comment

  1. Karol M.

    Niemniej, tak podejrzewałem, że kwestia płatności bezgotówkowych ulegnie powolnemu „dokręcaniu śruby”. I co tu kryć, i tak chodzi głównie o terminale płatnicze. Inna sprawa, że taka jest tendencja, sam chętniej płacę kartą oraz obserwuję, że moi klienci też wolą taką formę płatności.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *