Czy w 2018 zacznie się wymiana kas fiskalnych w Polsce?

Nowe Rozporządzenie Ministra Rozwoju, które zdefiniuje wymogi i kryteria dotyczące kas fiskalnych, ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Chociaż wspomniany akt prawny jest jeszcze projektem, już dziś warto zastanowić się nad tym, czy system online nie będzie oznaczał konieczności wymiany kas fiskalnych? Konieczności, która dotyczyłaby szerokiego grona polskich przedsiębiorców.

Kasy fiskalne – nowe wymogi od 2018 roku

Jeżeli Rozporządzenie MR wejdzie w życie w takiej formie, jak obecny projekt przepisów, czekają nas spore zmiany w sposobie funkcjonowania wszystkich kas fiskalnych. System online będzie się bowiem wiązał z połączeniem każdego urządzenia rejestrującego z serwerami Ministerstwa Finansów. Centralne repozytorium wspomnianego resortu zacznie gromadzić mnóstwo danych na temat czynności wykonywanych przez polskich podatników, m.in. transakcji sprzedaży. Ponadto, wszystkie kasy będą umożliwiały współpracę z terminalami płatniczymi oraz realizowanie paragonów elektronicznych (e-paragonów).

Jak może wyglądać wymiana urządzeń rejestrujących?

Biorąc pod uwagę fakt, że produkowane obecnie kasy fiskalne nie spełniają wszystkich planowanych od 2018 roku kryteriów technicznych, zasadne wydaje się pytanie o konieczność wymiany urządzeń na nowe. Jak konkretnie będzie to przebiegało? Aktualnie w projekcie Rozporządzenia MR znajduje się zapis, zgodnie z którym wymóg dotyczący zakupu urządzenia nie wystąpi od razu. Mianowicie, przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze swoich kas do czasu, aż nie skończą się homologacje poszczególnych modeli. W takim przypadku wprowadzanie systemu online może jednak potrwać naprawdę długo. Niewykluczone więc, że ustawodawca zdecyduje się na przyspieszenie tego procesu. Wtedy będzie trzeba się liczyć z koniecznością wcześniejszej wymiany kasy fiskalnej – niezależnie od homologacji GUM. Jak ostatecznie zostanie rozwiązana ta kwestia? Czas pokaże…

Pożegnanie dwurolkowych kas

To akurat jest pewne – po wprowadzeniu systemu kas fiskalnych online na rynek przestaną trafiać dwurolkowe urządzenia rejestrujące. Wycofanie z użytku modeli tego typu należy wręcz uznać za jeden z celów nowych rozwiązań systemowych. Zdaniem ustawodawcy, urządzenia te są po prostu przestarzałe oraz trudniejsze do kontrolowania. Co za tym idzie, zmiany prawne będą oznaczały koniec obowiązku przechowywania kopii paragonów fiskalnych w formie papierowej. Wspomniane dokumenty zaczną być archiwizowane jedynie w formie elektronicznej (w pamięci chronionej urządzenia). Ponadto, nowe kasy rejestrujące będą przecież przesyłały wszystkie dane do serwów MF.

 

Jeżeli szukacie dodatkowych informacji, zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową, którą mówi więcej o kasach fiskalnych w 2018 roku.

1 Comment

  1. fazi

    a czy ktoś wie, czy te kasy fiskalne dostosowane do nowych przepisów (mam na myśli te z elektroniczną kopią paragonów) to będą te istniejące już, tylko wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, czy zupełnie nowe modele?

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *