Wybór odpowiedniej wagi elektronicznej nie jest wcale takim prostym zadaniem. Już dawno minęły czasy, w których na rynku było dostępnych kilka urządzeń tego typu, różniących się zresztą w nieznacznym stopniu. Obecnie producenci tych technologii dbają o to, aby tworzone przez nich modele spełniały oczekiwania wielu przedsiębiorstw. Dlatego na tynku można znaleźć różne rodzaje wag elektronicznych, które dodatkowo posiadają odmienne parametry i funkcje.
Różne typy urządzeń ważących
Szukając właściwej wagi elektronicznej, z pewnością trzeba zdać sobie sprawę z tego, że współcześnie urządzenia te są dzielone na różne typu. Aktualnie wyróżnia się przede wszystkim modele proste, kalkulacyjne, platformowe, przeznaczone do pracy w zabudowie oraz etykietujące. Ponadto, czasami można się spotkać z określeniem „multimedialna waga elektroniczna”. Odnosi się ono najczęściej do urządzeń etykietujących, które oprócz mechanizmu drukującego oraz szalki, posiadają również ekran dotykowy.
Poszczególne rodzaje wag cechują się oczywiście odmienny zastosowaniem. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia proste sprawdzają się przy podstawowych zadaniach, polegających głównie na wykonywaniu pomiarów masy. Natomiast wagi kalkulacyjne pozwalają również na automatyczne przeliczanie wyniku ważenia na cenę. Z kolei modele platformowe wykorzystuje się przede wszystkim do obsługi ciężkich i dużych gabarytowo obiektów. A etykietujące, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie poza ważeniem towarów, niezbędne jest także umieszczanie na nich etykiet.
Najważniejsze cechy wag elektronicznych
Znajomość omówionych przed chwilą kategorii to jedynie połowa sukcesu. Okazuje się bowiem, że wagi elektroniczne, nawet takie z tej samej grupy, mogą posiadać różne parametry oraz funkcje. Na co w takim razie trzeba zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na konkretny model? Kluczową kwestią są zakresy ważenia. Przykładowo: w sklepie spożywczym sprawdzi się urządzenie, które będzie obsługiwało towary o masie do 15 lub 30 kg. Jeżeli natomiast szukamy wagi do hurtowni lub zakładu przemysłowego, warto pomyśleć o modelu platformowym. Niektóre urządzenia tego typu zaoferują ważenie obiektów o masie dochodzącej do 300 kg!
Co jeszcze może mieć znaczenie? Współcześnie wagi elektroniczne często działają w systemach sprzedażowych bądź magazynowych. Rozwiązania tego typu wiążą się zazwyczaj z koniecznością wymiany danych pomiędzy konkretnymi urządzeniami. W takich okolicznościach istotne będą więc interfejsy komunikacyjne, w które wyposażono konkretną wagę elektroniczną. Ponadto, niekiedy warto zapytać dystrybutora tej technologii o dodatkowe udogodnienia, np. liczbę programowalnych klawiszy czy wydajność akumulatora.
Ciekawy artykuł! Przyda się więcej treści poświęconych urządzeniom peryferyjnym, bo nie same kasy i drukarki królują w firmach 😛 u mnie akurat konieczne okazało się zastosowanie wagi platformowej, zdecydowanie!