Terminale komputerowe – czym są i jak działają?

W dzisiejszych systemach sprzedażowych bądź magazynowych terminale komputerowe odgrywają często bardzo ważną rolę. Ich zadaniem jest zespolenie wszystkich ogniw rozwiązania technologicznego dla firmy i nierzadko zarządzanie funkcjami poszczególnych urządzeń elektronicznych. Nic więc dziwnego, że terminale dostępne obecnie posiadają wydajne podzespoły oraz zapewniają sprawną współpracę z resztą systemu.

Procesor, pamięć RAM, dysk twardy

Pod względem zastosowanych podzespołów, terminale komputerowe w niczym się nie różnią od komputerów stacjonarnych czy przenośnych. Modele produkowane obecnie posiadają wydajne procesory, pamięć RAM oraz pojemne dyski twarde. Ogólna wydajność terminala komputerowego będzie oczywiście zależała od tego, jakie podzespoły posiada konkretny model. A na rynku dostępne są zarówno urządzenia z podstawową specyfikacją techniczną, jak i te najbardziej zaawansowane technologicznie.

Różne interfejsy komunikacyjne

Terminal komputerowy jest zazwyczaj tym urządzeniem w firmie, do którego podłączone są inne elementy systemu sprzedaży lub magazynowego, np. kasa bądź drukarka fiskalna, waga elektroniczna, czytnik kodów kreskowych, drukarka etykiet czy sprawdzarka cen. W związku z tym, do tak rozległej wymiany danych niezbędne są odpowiednie interfejsy komunikacyjne. A tych we współczesnych terminalach POS nie brakuje. Urządzenia tego typu mogą obsługiwać nie tylko standardowe złącza, np. RS-232 lub USB, ale także porty sieciowe LAN. W niektórych modelach stosowane są nawet wejścia VGA oraz moduły służące do bezprzewodowej transmisji danych, np. Wi-Fi.

Obsługa za pomocą panelu dotykowego

Istotnym elementem każdego terminala komputerowego jest ekran. I co najważniejsze, w zdecydowanej większości przypadków jest to panel dotykowy. Pod tym względem terminale POS bardzo przypominają najnowocześniejsze komputery typu all-in-one. Dzięki temu są wyjątkowo wygodne w obsłudze i zapewniają szybkie wykonywanie obowiązków.

Warto jednak pamiętać o tym, że terminale komputerowe dostępne na polskim rynku charakteryzują się obecnością odmiennych technologii ekranu dotykowego. Stosowanych rozwiązań technologicznych jest kilka, zaś różnice polegają m.in. na wytrzymałości na intensywną eksploatację, możliwości obsługi przy pomocy rozmaitych przedmiotów (długopis, karta, rysik) czy niewrażliwości na działanie wody. Dzięki temu można wybrać terminal z panelem dotykowym, który spełni oczekiwania konkretnej firmy.

1 Comment

  1. buzz

    mnie jednoznacznie terminale komputerowe kojarzą się z punktami gastronomicznymi, jakoś tak 😛 choć na pewno to nie jedyne zastosowanie dla tych urządzeń

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *