Wirtualne kasy fiskalne – będzie nowe Rozporządzenie Ministra Finansów

Wirtualne kasy fiskalne dla firm transportowych

Pierwsze oficjalne informacje na temat wirtualnych urządzeń fiskalnych pojawiły się w sierpniu 2019 roku. Wówczas bowiem na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Okazuje się jednak, że to nie jedyne przepisy fiskalne, które zdefiniują technologie sprzedaży nowego typu. W marcu 2020 roku na stronie RCL opublikowało projekt kolejnego Rozporządzenia Ministra Finansów.

Tylko dla firm z branży transportowej

18 marca 2020 roku opublikowano projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Nazwa tego dokumentu mówi sama za siebie. Tak, definiuje on szczegółowo, kto w przyszłości będzie mógł skorzystać z wirtualnych kas fiskalnych. I co najważniejsze, obecnie nowe przepisy zakładają, że takiej technologii sprzedaży użyją w przyszłości wyłącznie przedstawiciele szeroko pojętej branży transportowej.

Warto w tym momencie przytoczyć kilka grup działalności lub rodzajów czynności, w przypadku których będzie można wdrożyć i stosować kasy w postaci oprogramowania:

  • przewóz osób samochodem osobowym, w tym taksówką;
  • wynajem samochodów osobowych z kierowcą;
  • usługi związane z przeprowadzkami, świadczone na rzecz gospodarstw domowych;
  • transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta;
  • transport drogowy pasażerski ,rozkładowy, miejski i podmiejski;

Jak będą działały kasy w postaci oprogramowania?

Nie zapominajmy o tym, że Ministerstwo Finansów pracuje również na Rozporządzeniem w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. To właśnie ten akt prawny określi sposób działania nowych technologii sprzedaży oraz obowiązki towarzyszące ich stosowaniu. Przykładowo: wirtualne kasy fiskalne będzie trzeba instalować na urządzeniach określonych przez producentów samego oprogramowania. Najczęściej mówi się w tym przypadku o smartfonach oraz tabletach. Co więcej, wirtualna kasa fiskalna będzie musiała współpracować z drukarką, która zagwarantuje m.in. wystawianie paragonów dla klientów indywidualnych.

Z punktu widzenia ustawodawcy istotne okaże się także to, że zwiększy się ilość danych przesyłanych do serwerów Centralnego Repozytorium Kas (systemu nadzorowanego przez Krajową Administrację Skarbową). Podobnie jak urządzenia fiskalne online, również kasy w postaci oprogramowania będą musiały stale współpracować z CRK.

Kiedy nowe przepisy fiskalne? Co zmienią?

Trudno jeszcze wskazać, kiedy nowe Rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie kas wirtualnych wejdą w życie. Obydwa akty prawne muszą jeszcze przejść przez wiele etapów procesu legislacyjnego. Już teraz można jednak założyć, że nowe przepisy fiskalne nie będą aż tak dużą rewolucją, jak początkowo przewidywano. Wpłynie na to oczywiście ograniczenie możliwości stosowania kas w postaci oprogramowania do konkretnych typów działalności z branży transportowej.

1 Comment

  1. manolo

    o proszę, trochę innego obrotu spraw sie spodziewałem…rozumiem, że ten akcent na te usługi to w dużej mierze pod takie bolciki, uberki, taxi i ich „ale”? ;))))

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *