Raporty dobowe i miesięczne – jak to robić na kasach online i offline?

Raport dobowy i miesięczny na kasie fiskalnej

Kasa rejestrująca sprzedaż kojarzy się większości osób z jednym, konkretnym wydrukiem – paragonem fiskalnym. Każdy użytkownik takiego urządzenia musi jednak pamiętać, że trzeba również wystawiać inne dokumenty. W szczególności dotyczy to 2 typów raportów fiskalnych – dobowych i miesięcznych. W jaki sposób i kiedy należy realizować wspomniane dokumenty? Czy istnieją jakieś różnice w przypadku obsługi kasy fiskalnej online lub offline?

Czym są raporty fiskalne wystawiane na kasie?

Raporty fiskalne są szczegółowo zdefiniowane m.in. w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Co ważne, przywołany akt prawny wymienia też różne rodzaje takich dokumentów, w tym raporty dobowe, miesięczne (okresowe), fiskalizacji czy zdarzeń. Dziś nie będziemy jednak zajmowali się wszystkimi wspomnianymi typami. Skupimy się na 2 kluczowych dokumentach z punktu widzenia przedsiębiorcy, a konkretnie – użytkownika kasy rejestrującej. To bowiem o raportach dobowych i miesięcznych trzeba w szczególności pamiętać w codziennej pracy z urządzeniem fiskalnym.

Po zakończeniu dnia pracy i miesiąca sprzedażowego

Raporty dobowe i miesięczne to dokumenty, które, zgodnie z definicją pochodzącą z Rozporządzenia MF, zawierają „dane sumaryczne o wartości sprzedaży i wysokości podatku w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz wartości sprzedaży zwolnionej od podatku”. Kiedy konkretnie należy je realizować? Raport dobowy wystawia się po zakończeniu dnia pracy z użyciem kasy fiskalnej. W praktyce trzeba to zrobić najpóźniej przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży w kolejnym dniu (transakcji z nową datą). Na zrealizowanie raportu miesięcznego (okresowego) przedsiębiorca ma zdecydowanie więcej czasu. Należy go wystawić zawsze „po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu”.

Kasy fiskalne online i offline – czym różni się wystawianie raportów dobowych?

Obecnie przedsiębiorcy obsługujący klientów indywidualnych stosują 2 rodzaje urządzeń fiskalnych: modele online (współpracujące z Centralnym Repozytorium Kas) lub offline (z papierową albo elektroniczną kopią paragonów). Dlaczego jest to istotne w przypadku realizowania omawianych przez nas dokumentów? Ponieważ trzeba pamiętać o różnych sposobach wystawiania raportów dobowych.

Pisząc w uproszczeniu, użytkownik kasy lub drukarki fiskalnej online realizuje wspomniany dokument w formie elektronicznej. Wystawiony raport dobowy jest wówczas zapisywany w pamięci chronionej urządzenia. Można go też wydrukować, ale nie jest to obowiązkowe. Natomiast w przypadku kasy lub drukarki offline taki dokument ma zawsze formę papierową. Trzeba go po prostu wydrukować na papierze termicznym.

1 Comment

  1. RiNaR

    Cenna uwaga! Niby za wiele różnic w tej kwestii nie ma, jednak pozornie drobna zmiana odnośnie raportów dobowych w rzeczywistości dotyczy jednego z istotniejszych obowiązków podatników korzystających z urządzeń fiskalnych. A sam tekst jako taki myślę, że przyda się wielu poczatkującym użytkownikom technologii sprzedaży, tak trzymać! 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *