Ostatni moment na instalację kasy online w II grupie podatników

Wymiana kas w gastronomii i hotelach

Przepisy fiskalne są często nieubłagane. Co prawda w tym przypadku mieliśmy do czynienia z przesunięciem terminów pierwotnie ustalonych przez ustawodawcę, jednak ostatecznie, jak to mówią: „co się odwlecze, to nie uciecze”. Wybrane grupy podatników muszą zainstalować kasy fiskalne online najpóźniej do 31 grudnia 2020 roku. W innym wypadku stracą możliwość obsługiwania klientów indywidualnych.

Przede wszystkim gastronomia i hotele

Branża gastronomiczna i hotelarska zostały poważnie dotknięte przez skutki gospodarcze epidemii koronawirusa. Pomimo tego, polski ustawodawca nie zdecydował się na kolejne przesunięcie terminu, w którym m.in. restauracje, bary czy pensjonaty będą musiały zainstalować kasy fiskalne online. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi pierwotnie w maju 2019 roku i później dodatkowo zmodyfikowanymi w połowie 2020 roku, przedsiębiorcy reprezentujący wspomniane branże mają czas na dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności do 31 grudnia 2020. Co za tym idzie, w nowym roku w restauracjach i hotelach trzeba będzie już obsługiwać klientów przy użyciu urządzeń rejestrujących sprzedaż, które zapewniają m.in. transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Ponadto, warto pamiętać, że w tzw. II grupie podatników, czyli podmiotów zobligowanych do instalacji kas online, znalazły się również firmy zajmujące się sprzedażą węgla oraz innych środków opałowych.

Instalacja kasy online = wymiana starego urządzenia

Przedsiębiorcy zobligowani do instalacji kas fiskalnych online muszą tak naprawdę wymienić dotychczasowe technologie sprzedaży na nowe modele. Nie ma tutaj znaczenia, że używane przez nich urządzenia rejestrujące nadal są sprawne i zapewniają prawidłowe prowadzenie ewidencji. Obowiązek wdrożenia kas online został jednoznacznie zdefiniowany w nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie na początku maja 2019 roku. A brak takiego urządzenia w firmie od 1 stycznia 2021 roku, np. w restauracji lub hotelu, całkowicie uniemożliwi obsługę osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczych) oraz rolników ryczałtowych.

Nadal można skorzystać z ustawowej ulgi

Przedsiębiorcy reprezentujący tzw. II grupę podatników mają jeszcze kilkanaście dni na zainstalowanie urządzeń fiskalnych nowego typu. Dotyczy to, rzecz jasna, tych firm, które jeszcze nie korzystają z kas online. A sam termin wdrożenia nowej technologii sprzedaży jest istotny również dlatego, że dostosowanie działalności gospodarczej do wymogów prawnych w odpowiednim czasie pozwala skorzystać z tzw. ustawowej ulgi. Przedsiębiorcy zobligowani do wcześniejszej wymiany kas mogą bowiem odzyskać część poniesionych kosztów. Refundacja za urządzenie fiskalne online wynosi do 90% wartości danego modelu, jednak nie więcej niż 700 zł.

1 Comment

  1. rajmund

    a ja już na szczęście mam za sobą wymianę kasy na online i to z wykorzystaniem ustawowej ulgi 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *