Kilka dni temu weszły w życie bardzo ważne zapisy ustawy z 4 lipca 2019 roku – o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Mowa tutaj oczywiście o nowej zasadzie, która obowiązuje w przypadku chęci wystawienia faktury do paragonu. Co więcej, wspomniana nowelizacja ustawy o VAT zdefiniowała również poważne konsekwencje, jakie wystąpią w przypadku nieprzestrzegania przepisów fiskalnych.
Nowe zasady od 1 stycznia 2020 roku
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o VAT, od 1 stycznia 2020 roku jedynie wystawienie paragonu fiskalnego z NIP-em nabywcy umożliwi późniejsze zrealizowanie faktury do tego paragonu. Ministerstwo Finansów wielokrotnie podkreślało, że taka zmiana ma na celu przede wszystkim ograniczenie nadużyć podatkowych. A konkretnie – ukrócenie procederu, który polegał na „handlu” paragonami i zawyżaniu VAT do odliczenia. Nowa zasada obowiązuje wszystkich użytkowników urządzeń fiskalnych (bez względu na reprezentowaną branżę, wielkość działalności gospodarczej czy wysokość transakcji).
Co grozi za nieprawidłowe wystawienie faktury do paragonu?
Z jakimi konsekwencjami będą musieli liczyć się przedsiębiorcy, którzy w sposób nieprawidłowy wystawią fakturę do paragonu? Znowelizowana ustawa o VAT jest w tym przypadku jednoznaczna. Naruszenie przepisów będzie stanowiło podstawę do nałożenia dodatkowego zobowiązania podatkowego – w wysokości 100% kwoty VAT wykazanej na fakturze, którą wystawiono do paragonu niezawierającego NIP-u nabywcy. Nie ma tu więc mowy o konkretnej grzywnie. Wysokość „kary” będzie zawsze ustalana indywidualnie.
Co zrobić, aby na paragonie pojawił się NIP nabywcy?
Już na początku warto zaznaczyć, że umieszczenie NIP-u nabywcy na paragonie to odrębna funkcjonalność urządzeń fiskalnych. I co najważniejsze – przez wiele lat nie była ona standardem w produkowanych kasach oraz drukarkach rejestrujących. W związku z tym, wielu przedsiębiorców po prostu nie posiada urządzeń fiskalnych, które oferują taką funkcjonalność. Wówczas nie będzie sposobu na to, aby przy użyciu obecnego modelu wydrukować paragon z NIP-em nabywcy. A jeżeli przedsiębiorca chce w przyszłości wystawiać faktury do paragonów, niezbędna okaże się wymiana kasy bądź drukarki.
Ponadto, NIP nabywcy można umieścić na paragonie wyłącznie w trakcie rejestrowania danej transakcji, czyli jeszcze przed wydrukowaniem dowodu sprzedaży i wydaniem go klientowi. Wystawionego dokumentu nie da się już w żaden sposób zmodyfikować. Istotny jest także rodzaj stosowanego urządzenia fiskalnego. Użytkownik kasy z omawianą tu funkcją odnajdzie pożądaną opcję w menu swojego modelu. Co innego w przypadku drukarki rejestrującej. W takich okolicznościach NIP nabywcy na paragonie można umieścić przy użyciu stosowanego oprogramowania sprzedażowego. A to oznacza, że również program dla firmy (handlowy, handlowo-magazynowy) musi posiadać taką funkcjonalność.
Więcej informacji na temat nowych przepisów – faktury do paragonu i NIP-u nabywcy – można znaleźć na stronie sprawdzkase.pl.
u mnie o tyle ciekawie, ze ja jeszcze nie korzystalem z tej funkcji ale po przeczytaniu tego artykulu zainteresowalem sie i sprawdzilem – i moja kasa fiskalna posiada te opcje 😀 wiec jestem przygotowany na zmiany prawny w tej kwestii 🙂