Jakie kryteria techniczne musi spełniać kasa fiskalna online?

Kasy online - jakie są wymogi techniczne

Kasy fiskalne online zbliżają się wielkimi krokami. Już od dawna było wiadomo, że takie urządzenia zostaną wprowadzone do użytku. Pierwsze, bardziej konkretne wzmianki na ich temat pojawiły się ponad 2 lata temu. Od lipca br. każdy może się już też zapoznać z kryteriami technicznymi, jakie będą musiały zostać spełnione przez wszystkie kasy fiskalne nowego typu. Wymogi dla urządzeń online określiło Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 roku.

Nowe Rozporządzenie w sprawie wymogów

Z kasami fiskalnymi jest tak, że zanim trafią do oficjalnej sprzedaży, a później do podatnika, muszą najpierw otrzymać homologację Głównego Urzędu Miar. Taka decyzja jest wydawana przez prezesa GUM, w oparciu o Rozporządzenie dotyczące warunków i kryteriów technicznych. Innymi słowy, funkcjonujące przepisy jasno określają, jakie rozwiązania muszą się znaleźć w każdej kasie rejestrującej, która zostanie dopuszczona do sprzedaży.

Nowe Rozporządzenie w sprawie warunków i kryteriów technicznych weszło w życie na początku lipca 2018 roku. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie do tego artykułu, przygotowało je m.in. Ministerstwo Przedsiębiorczości i technologii. Wcześniej bowiem nad omawianym dokumentem pracował resort Rozwoju i Finansów. I co najważniejsze, nowe Rozporządzenie określiło wszystkie funkcjonalności i rozwiązania, jakie muszą się znaleźć w kasie fiskalnej online.

Funkcje niezbędne w każdym urządzeniu online

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii zawiera szereg szczegółowych informacji na temat wymogów technicznych. Nie będziemy tu przytaczali wszystkich obowiązkowych funkcji, jakie muszą się znaleźć w kasach rejestrujących online. Skupimy się raczej na najważniejszych nowinkach, kluczowych z punktu widzenia nowego systemu fiskalizacji.

Wiele osób zapewne słyszało o tym, że kasy online mają przesyłać dane do Ministerstwa Finansów. Warto jednak doprecyzować tę informację. Chodzi bowiem o współpracę z Centralnym Repozytorium Kas, które ma być nadzorowane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Urządzenia online będą tam przesyłały dane zgodnie z odgórnie ustalonym harmonogramem. Ponadto, modele nowego typu w przyszłości pozwolą na wystawianie i wysyłanie elektronicznych paragonów fiskalnych. Oprócz tego będą też oczywiście drukowały papierowe dowody sprzedaży. Istotną nowością okaże się również ustandaryzowanie połączenia z terminalami płatniczymi. Kasy online będą do tego wykorzystywały ujednolicone protokoły i interfejsy komunikacyjne. W rezultacie, wszystkie urządzenia fiskalne nowego typu zapewnią współpracę z terminalami do kart płatniczych.

 

Z pełną treścią tego Rozporządzenia można się zapoznać na stronie Dziennika Ustaw RP.

1 Comment

  1. KoNkReT

    kiedy wreszcie kasy online ujrzą światło dzienne ??? !!!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *