Informacje o uldze za zakup pierwszej kasy. Jak jest teraz i co się zmieni?

Informacje o uldze za pierwszą kasę fiskalną

Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie ewidencji za pomocą kasy rejestrującej, ma szansę odzyskać część kwoty wydanej na pierwsze urządzenie fiskalne. Aby jednak skorzystać z refundacji z budżetu państwa, podatnik musi prawidłowo zainstalować tę technologię w swojej firmie. Warto też pamiętać o tym, że ustawodawca planuje obecnie wprowadzenie modyfikacji w przepisach, które dotyczą ulgi za pierwszą kasę fiskalną.

Ile maksymalnie można odzyskać?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, sporą część wydatku na pierwszą kasę fiskalną można odzyskać. Przepisy mówią w tym przypadku, że przedsiębiorca ma szansę na skorzystanie z ulgi wynoszącej nawet do 90% wartości urządzenia – jednak nie więcej niż 700 zł. Dzięki temu właściciel działalności gospodarczej, w której wdrażana jest omawiana tu technologia sprzedaży, może zdecydowanie obniżyć realny koszt zakupu kasy. Wcześniej musi jednak zadbać o to, aby pierwsze urządzenie zostało prawidłowo wdrożone w jego firmie. W tym celu trzeba nie tylko zgłosić kasę do właściwego Urzędu Skarbowego, ale także zlecić fiskalizację kupionego modelu. Ponadto, gdy urządzenie zostanie już uruchomione w trybie fiskalnym, obowiązkiem przedsiębiorcy jest poinformowanie US o tym fakcie. A na koniec podatnik otrzyma od US numer ewidencyjny – przypisany do konkretnej kasy. Wspomniany „kod” należy umieścić na obudowie urządzenia.

Komu przysługuje ulga i jak z niej skorzystać?

Ustawowa ulga przysługuje nie tylko podatnikom VAT, ale także przedsiębiorcom, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione z VAT lub po prostu są zwolnieni z tego podatku. Przynależność do konkretnej grupy wpływa jednak na to, w jaki sposób należy starać się o refundację części wydatku. Podatnicy VAT mogą dokonać odliczenia właściwej kwoty w deklaracji podatkowej od towarów i usług (za okres, w którym rozpoczęła się rejestracja obrotu lub za okresy późniejsze). Z kolei podmiotom zwolnionym i świadczących jedynie usługi zwolnione przysługuje zwrot kosztów bezpośrednio na konto firmowe w banku. Aby otrzymać ulgę, muszą oni wystąpić z odpowiednim wnioskiem do Urzędu Skarbowego. Następnie US powinien wykonać przelew w terminie nieprzekraczającym 25 dni.

Dodatkowe informacje o ustawowej uldze można znaleźć na stronie Fiskalne.com.

Wyższa refundacja za kasę online

Ustawodawca planuje w przyszłości zachęcanie podatników do tego, aby rozpoczynali rejestrowanie obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych online. Ma w tym pomóc m.in. wyższa ulga za zakup urządzeń nowego typu. W rezultacie, jeżeli pierwszą technologią sprzedaży w firmie będzie kasa działająca online, przedsiębiorca zyska szansę na odzyskanie nawet do 1 000 zł (nadal do 90% wartości danego modelu). Co ciekawe, z podobnej refundacji skorzystają też podatnicy, którzy zostaną zobligowani do wcześniejszej wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących. Zrekompensuje to część kosztów związanych z obowiązkowym zastąpieniem obecnego modelu kasą online. Ponadto, wszystkie wspomniane zmiany zostaną zdefiniowane w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

1 Comment

  1. Zamon

    Fajnie, że refundacja ma być wyższa. Pytanie tylko, ile będą kosztowały kasy fiskalne online 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *