Co warto wiedzieć o obowiązkowej wymianie kas fiskalnych?

Wymiana kas fiskalnych - o czym trzeba wiedzieć?

W maju 2019 roku obowiązkowa wymiana kas fiskalnych na urządzenia online stała się faktem. Wtedy bowiem weszła w życie ważna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która szczegółowo reguluje tę kwestię. Przedsiębiorcy zobligowani do wcześniejszego wdrożenia kas online muszą oczywiście pamiętać o obowiązujących ich terminach granicznych. Sama instalacja nowego urządzenia fiskalnego to jednak nie wszystko.

Wcześniejsza instalacja kasy online – kto i kiedy?

Nowelizacja ustawy o VAT, która zaczęła obowiązywać od 1 maja 2019 roku, szczegółowo definiuje, kto i kiedy musi zacząć korzystać z kas fiskalnych online. W wielu przypadkach będzie to oczywiście równoznaczne z koniecznością wymiany dotychczasowego urządzenia rejestrującego. Co więcej, proces obowiązkowego wdrażania kas online został podzielony na 3 etapy.

Do końca 2019 roku urządzenia nowego typu, które współpracują z Centralnym Repozytorium Kas, muszą zainstalować m.in. mechanicy samochodowi. Tylko wtedy będą mogli kontynuować obsługę osób fizycznych. Później, do końca czerwca 2020 roku, w kasy online muszą się wyposażyć m.in. właściciele lokali gastronomicznych oraz hoteli. A to nie koniec obowiązkowej wymiany urządzeń. Do końca grudnia 2020 roku kasy z nową funkcjonalnością będą musieli wdrożyć m.in. właściciele salonów fryzjerskich oraz prawnicy.

Ulga za wymianę urządzenia – komu przysługuje?

Dla przedsiębiorców zobligowanych do wymiany obecnych kas fiskalnych istotną informacją jest z pewnością to, że w takich okolicznościach będzie można skorzystać z refundacji części kosztów. Ulga wyniesie wówczas do 90% wartości nowego urządzenia rejestrującego (online), ale nie więcej niż 700 zł. Kluczowym wymogiem, który trzeba spełnić, aby otrzymać taką refundację, jest rozpoczęcie rejestracji obrotu na kasie online w odpowiednim terminie. A ten, jak wiadomo, jest odmienny dla różnych grup podatników. Warto jednak podkreślić, że przekroczenie daty granicznej, określonej w ustawie o VAT, uniemożliwi skorzystanie z ulgi za wymianę kasy fiskalnej na urządzenie online.

Co zrobić z dotychczasową kasą fiskalną?

Podatnicy zobligowani do wcześniejszego wdrożenia urządzeń online powinni również pamiętać o tym, aby prawidłowo „zamknąć” dotychczasowe kasy fiskalne. Wszystkie procedury w tej sprawie opisuje Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Trzeba wówczas zadbać m.in. o odczytanie pamięci fiskalnej „starego” urządzenia oraz sporządzenie protokołu z jej zawartości. Te czynności podatnik dokonuje przy pomocy serwisu swojej kasy fiskalnej. Następnie sporządzoną dokumentację – w terminie do 5 dni – należy złożyć do naczelnika Urzędu Skarbowego (właściwego dla danej firmy). Ponadto, podatnik musi złożyć wniosek do US o wyrejestrowanie urządzenia z ewidencji kas rejestrujących.

1 Comment

  1. irek

    dobrze ze skoro juz musze wczesniej pozegnac sie ze stara kasa fiskalna i zakupic nowa to chociaz obejmuje mnie ustawowa ulga bo gdyby to bylo inaczej rozwiazane to trudno by bylo uniknac irytacji…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *