Ulga za instalację kasy – obowiązują już nowe zasady!

Ulga za kasę fiskalną - nowe zasady

Różnorodne kwestie uległy zmianie wraz z wejściem w życie nowych przepisów fiskalnych. 1 maja 2019 roku zmodyfikowany m.in. zasady przyznawania ulgi za instalację kasy bądź drukarki rejestrującej. Po pierwsze, refundacja części wydatku nie przysługuje wyłącznie w przypadku zakupu i wdrożenia pierwszego urządzenia w firmie. Po drugie, o ustawową ulgę, wynoszącą do 700 zł, można się starać jedynie w przypadku kas i drukarek online (modeli nowego typu).

Dlaczego tylko za urządzenia online?

Kasy fiskalne z papierową kopią paragonów niedługo znikną z rynku. Zgodnie z nowymi przepisami, będzie je można sprzedawać i instalować wyłącznie do 31 sierpnia 2019 roku. Natomiast urządzenia z kopią elektroniczną, czyli zapisujące dane na karcie pamięci, mają być dostępne w sprzedaży nawet do końca 2022 roku. Dlaczego w takim razie ulga za instalację kasy jest dostępna wyłącznie w przypadku modeli online? Wynika to przede wszystkim z chęci popularyzowania nowych technologii sprzedaży. Odliczenie bądź zwrot, które wyniosą do 90% wartości urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł, mają po prostu zachęcić podatników do instalowania kas i drukarek fiskalnych online – a nie modeli starego typu.

Gdy wdrażasz pierwszą technologię sprzedaży w firmie

Przez wiele lat ta zasada była niezmienna – podatnikowi przysługiwała ulga w sytuacji, gdy wdrażał w swojej firmie pierwszą kasę fiskalną. Obecnie jednak dodano do tego dodatkowy, niezwykle ważny warunek. Zgodnie z nowymi przepisami, pierwsza kasa fiskalna w danej działalności gospodarczej musi być równocześnie urządzeniem rejestrującym online. Ponadto, warto pamiętać o tym, że przy wdrażaniu kasy bądź drukarki nowego typu nie ma wymogu składania tzw. zawiadomienia przedinstalacyjnego. Wcześniej m.in. na jego podstawie podatnik mógł się starać o refundację części kosztów. Niemniej, w przypadku kas online zautomatyzowano wiele procedur. Już podczas fiskalizacji informacje na temat urządzenia trafiają do Centralnego Repozytorium Kas.

Gdy obowiązkowo, wcześniej wymieniasz kasę fiskalną

Nie wszyscy przedsiębiorcy będą mieli dowolność przy wyborze kasy fiskalnej. Nowe przepisy fiskalne zobligowały bowiem wybrane grupy podatników do wcześniejszego, obowiązkowego wdrożenia urządzeń rejestrujących online. W wielu sytuacjach będzie to wręcz równoznaczne z koniecznością wymiany dotychczasowej technologii sprzedaży. Wtedy jednak przedsiębiorca również zyska szansę na odzyskanie części wydatków. Co więcej, ulga przy wymianie obecnej kasy fiskalnej na online wyniesie do 90% wartości nowego modelu, ale nie więcej niż 700 zł. Będzie więc ona identycznej wielkości, jak przy instalacji pierwszego urządzenia w firmie. Warto też podkreślić, że refundacja obejmie wszystkie wymieniane kasy bądź drukarki rejestrujące. Niezbędne będzie jednak rozpoczęcie ewidencji na każdym z urządzeń online w terminie 6 miesięcy (licząc od momentu zakupu).

1 Comment

  1. jamro

    pomijając już kwestię ustawowej ulgi – z której raczej każdy chciałby skorzystać – to w zasadzie uważam, że nie opłaca się zbytnio już inwestować w urządzenia fiskalne starszego typu. wszystko zmierza w nowym, onlinowym kierunku, więc z pewnością wszystkie późniejsze procedury będą wypadać „łatwiej” w przypadku modeli online..

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *