W codziennym użytkowaniu kasy fiskalnej bardzo ważne jest to, czy urządzenie działa prawidłowo. Dlatego właśnie wymyślono i ustanowiono obowiązkowe przeglądy techniczne, które pozwalają ustalić tę kwestię i wyeliminować ewentualne usterki. Zgodnie z przepisami fiskalnymi, to właściciel kasy musi pamiętać o zleceniu kontroli tego typu. Na czym polega przegląd i jak często trzeba go wykonywać?
Nie rzadziej niż co 2 lata, ale…
Polskie przepisy fiskalne mówią jasno, że każde urządzenie rejestrujące, które zostało wprowadzone w tryb fiskalny (również takie rezerwowe), powinno przechodzić obowiązkowe przeglądy techniczne. Zadaniem podatnika jest zlecenie takiej kontroli nie rzadziej niż co 2 lata. Jak widać, nie ma tutaj mowy o konkretnym terminie. Co za tym idzie, przedsiębiorca musi samodzielnie ustalić odpowiedni moment przeglądu, a następnie dopilnować, aby cała procedura doszła wtedy do skutku.
Równocześnie jednak, w przypadku niektórych firm warto przeprowadzać kontrolę częściej, niż co 2 lata. Chodzi zwłaszcza o działalności gospodarcze, w których natężenie ruchu jest naprawdę duże. Przegląd techniczny zawsze bowiem da pewność, że kasa działa prawidłowo i pozwala na prowadzenie sprzedaży oraz rejestrowanie obrotu. Kontrolę można więc zlecać np. raz na rok.
Jak sprawdzana jest kasa fiskalna?
Obowiązkiem podatnika jest zlecenie przeglądu technicznego, lecz samej kontroli dokonuje już ktoś inny. Mowa oczywiście o serwisancie kas fiskalnych, posiadającym ważne uprawnienia. Zazwyczaj będzie to pracownik firmy, w której podatnik kupił swoje urządzenie rejestrujące.
Jakie rzeczy są sprawdzane podczas przeglądu technicznego? Lista jest długa, więc wymieńmy tylko te najważniejsze. Kontrolowana jest przede wszystkim poprawność naliczania podatków oraz czytelność emitowanych wydruków, m.in paragonów fiskalnych, dokumentów niefiskalnych, raportów dobowych i miesięcznych. Oprócz tego, serwisant sprawdza: stan plomb na obudowie kasy, stan konstrukcji, program pracy i program archiwizujący, wyświetlacze czy też akumulator.
Co po przeglądzie technicznym kasy?
Przy okazji omawiania przeglądu technicznego, warto wspomnieć o innym obowiązku podatnika, który korzysta z urządzenia fiskalnego. Chodzi oczywiście o konieczność przechowywania książki serwisowej danej kasy – przez cały okres prowadzenia ewidencji. I to właśnie w tej dokumentacji powinny się znajdować wpisy, które będą dotyczyły m.in. wykonanych przeglądów technicznych. Odpowiednich adnotacji dokonuje zawsze serwisant urządzenia – po przeprowadzeniu kontroli i usunięciu ewentualnych problemów.
Na koniec należy jeszcze podkreślić, czym może się skończyć niedopilnowanie przeglądu technicznego. Po pierwsze, będzie to skutkowało podważeniem prawidłowości rejestrowanego obrotu. Po drugie, podatnik może zostać zmuszony do zwrócenia ulgi, którą otrzymał z tytułu zakupu pierwszej kasy fiskalnej.
przeglad techniczny to zdaje sie tez koszt? wiec nie kazdy moze sobie pozwolic na 1 przeglad/rok
Ale tu jest mowa o większych przedsiębiorstwach, większym ruchu, a więc i większych dochodach, które mogą pozwolić na częstsze przeglądy. Zwłaszcza, że nagła awaria w przypadku takich przedsiębiorstw może przynieść znacznie wyższe straty, niż kosztowałaby kontrola techniczna, przeprowadzona w odpowiednim czasie.