Jak to jest z raportami fiskalnymi?

Kasa fiskalna Emar Solo Bis

Kopia paragonów fiskalnych, książka serwisowa, przeglądy techniczne… początkującego przedsiębiorcę, który dopiero rozpoczął swoją przygodę z urządzeniem rejestrującym, obowiązki podatnika mogą nieco przytłoczyć. W rzeczywistości jednak nie sprawiają one większych trudności – co nie zmienia faktu, że trzeba o nich pamiętać i prawidłowo je wykonywać. Dlatego krótko, w kilku słowach powiemy sobie o zasadach związanych z raportami fiskalnymi.

Jeden z podstawowych obowiązków

Realizacja raportów fiskalnych należy do głównych, ścisłych zadań każdego przedsiębiorcy, który prowadzi sprzedaż towarów i usług na rzecz klientów indywidualnych przy użyciu kasy lub drukarki rejestrującej. Stanowią one bowiem część ogólnej dokumentacji niezbędnej do określenia prawidłowości naszej ewidencji obrotu. Raporty zawierają informacje o naszym obrocie (z uwzględnieniem poszczególnych stawek podatkowych) oraz kwocie podatku należnego VAT. Dzieli się je na 2 rodzaje: dobowe i miesięczne.

Charakter raportu dobowego

Przechowuje dane na temat obrotu, jaki osiągnęliśmy w przeciągu konkretnej doby. Zazwyczaj wykonuje się go na koniec dnia, tuż po zamknięciu sprzedaży. Inną możliwością jest realizacja wydruku dnia następnego, przed zarejestrowaniem jakiejkolwiek transakcji. Wykonanie raportu dobowego nie jest konieczne, gdy w danym dniu nie miała miejsca nawet jedna sprzedaż. W innym wypadku jego brak oznacza złamanie przepisów i może grozić konsekwencjami ze strony organów skarbowych.

Charakter raportu miesięcznego

Znajdziemy w nim informacje dotyczące naszego obrotu w skali danego miesiąca. Od raportu dobowego różni się zasadami związanymi z terminem realizacji. Ten dokument możemy wykonać maksymalnie 25 dnia miesiąca następującego po tym, którego ma dotyczyć wydruk. W tym przypadku również nie jest wymagana realizacja raportu, jeśli przez cały miesiąc nie została zarejestrowana ani jedna transakcja (sytuacja raczej rzadsza, niż częstsza). Jednak poza tym wyjątkiem, brak odpowiedniego dokumentu również stanowi przekroczenie prawa.

Jak zadbać o ten obowiązek?

Jeśli obawiamy się, że zasugerowane wyżej przykre okoliczności mogą nam się przytrafić, możemy zawsze skorzystać z rozwiązań technologicznych, które proponują producenci urządzeń fiskalnych. Istnieją modele z funkcją programowalnych, automatycznych powiadomień o konieczności wykonania danego raportu. Natomiast praktycznie wszystkie kasy fiskalne posiadają na klawiaturze przyciski funkcyjne, pozwalające zdefiniować własne skróty – można je przypisać m.in. do istotnych opcji urządzenia. Dzięki temu do wykonania raportu dobowego lub miesięcznego może wystarczyć użycie tylko jednego klawisza.

1 Comment

  1. roki

    szkoda, że nie można jakoś „uratować się” w przypadku raportu miesięcznego, tak jak to ma miejsce przy raporcie dobowym 😛 ale fakt – od czego są automatyczne przypomnienia w kasach i drukarkach

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *