W ostatnim wpisie podzieliliśmy się z Wami najważniejszymi informacjami na temat programu „Polska Bezgotówkowa”. Nadal twierdzimy, że ta inicjatywa przyczyni się do zwiększenia liczby firm, w których funkcjonują terminale płatnicze. Natomiast dziś chcielibyśmy przedstawić Wam różnorodne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na akceptowanie e-płatności. Warto bowiem pamiętać, że „standardowe” terminale do kart to nie jedyne urządzenia tego typu dostępne na rynku.
Wynajmowany lub na własność
Nikogo pewnie nie zdziwi stwierdzenie, że współczesne terminale płatnicze to zróżnicowane urządzenia elektroniczne. Większość technologii dla handlu i usług cechuje się dziś przecież tym, iż są one dostępne w różnych wariantach oraz konfiguracjach. W tym przypadku należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kluczowy podział omawianych urządzeń – terminale płatnicze można kupić na własność lub wynająć. W pierwszej opcji wybrany model należy do przedsiębiorcy. Trzeba jednak za niego więcej zapłacić, co oczywiście wiąże się z wyższym kosztem wdrożenia tej technologii w firmie. Z kolei w przypadku wynajmowanego terminala trzeba się liczyć z większymi opłatami abonamentowymi.
Mały terminal z aplikacją na urządzenia mobilne
Ciekawym przykładem terminala płatniczego, który można kupić na własność, jest SumUp Air. Ten mały model wyróżnia się bowiem tym, że jego obsługa przebiega przy zastosowaniu dodatkowej technologii – smartfona lub tabletu z systemem operacyjnym Android bądź iOS. Na urządzeniu mobilnym trzeba bowiem zainstalować aplikację, która później pozwala na zarządzanie przyjmowanymi płatnościami elektronicznymi. Warto także wspomnieć, że SumUp Air posiada intuicyjny panel dotykowy, wydajny akumulator oraz interfejs komunikacyjny Bluetooth 4.0. Ponadto, w tym terminalu zastosowano technologię NFC. Dzięki temu model Air może akceptować płatności zbliżeniowe dokonywane także za pomocą telefonu.
Kasoterminal iPOS duet
Nikt nie powiedział, że terminala płatniczego nie można zintegrować z innymi urządzeniami elektronicznymi, które są wykorzystywane w handlu i usługach. Z takiego założenia wyszedł producent kasoterminala duet, czyli iPOS. Wspomniana technologia łączy bowiem w sobie funkcjonalność drukarki rejestrującej oraz terminala płatniczego. Powstałe w ten sposób urządzenie zapewnia więc nie tylko szereg praktycznych rozwiązań, ale także dużą oszczędność przestrzeni na stanowisku obsługi klientów. A w przypadku mniejszych placówek handlowych i usługowych często ma to ogromne znaczenie.
Na podkreślenie zasługuje również fakt, że wraz z iPOS duet przedsiębiorca zyskuje dostęp do nowoczesnej aplikacji sprzedażowej. Przy jej zastosowaniu można m.in. skonfigurować bazę towarową, która będzie później obsługiwana przez kasoterminal. Jeżeli zaś chodzi o kwestie związane z przyjmowaniem płatności, w iPOS duet obecny jest terminal marki Verifone – model z tradycyjnymi przyciskami oraz panelem dotykowym. Pozwala on na finalizowanie transakcji zarówno za pomocą karty stykowych z paskiem magnetycznym czy chipowych, jak i zbliżeniowych.
Wiadomo, wydatki, umowy itd…ale z drugiej strony, mnie nie musiał przekonywać do wyboru terminala program (choć fajnie że powstał). Nie był mi też na szczęście niezbędny, choć wiem, że to nie norma. Po prostu sytuacja na rynku tego wymaga. Klienci tego wymagają 😛