Kasy fiskalne online – na czym będą polegały nowe urządzenia rejestrujące?

Kasa fiskalna Elzab Mini E gotowa na online

Za niedługi czas rozpocznie się prawdziwa fiskalna rewolucja – w związku z nadchodzącym aktem prawnym, przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów, dotychczasowe urządzenia rejestrujące będą sukcesywnie zastępowane przez technologie nowej generacji, czyli kasy online’owe. Na jakich zasadach będą one funkcjonowały, co zaoferują i kiedy zajdzie konieczność zaopatrzenia się w tego typu rozwiązanie? O tym w dzisiejszym wpisie.

W styczniu 2018 roku zacznie funkcjonować nowe Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, związane z warunkami oraz kryteriami technicznymi, jakie mają spełniać wykorzystywane do pracy urządzenia fiskalne. I zgodnie z zapowiedziami, nie będą to jedynie drobne poprawki czy kilka dodatkowych rozwiązań – możemy wręcz mówić o zmianach zasadniczych oraz nowej wizji tego typu technologii sprzedaży. A to z kolei oznacza, że obecnie użytkowane kasy i drukarki będą musiały finalnie zostać zastąpione przez modele dostosowane do przyszłych regulacji prawnych.

Kasy fiskalne online i centralne repozytorium

Z czego wynika postanowienie o wprowadzeniu online’owych kas rejestrujących? Przede wszystkim, z zamiaru unowocześnienia obrotu gospodarczego poprzez stworzenie systemu fiskalizacji online. Nowe modele będą po prostu posiadały odpowiednie rozwiązania, zapewniające stałe połączenie internetowe tych urządzeń z centralnym repozytorium. Przekaz danych z kas fiskalnych do serwerów Ministerstwa Finansów umożliwi skuteczniejsze śledzenie wszelkich nieprawidłowości, wynikających z prowadzenia ewidencji obrotu przez różne przedsiębiorstwa. W rezultacie, nowy system informatyczny stanie się precyzyjnym narzędziem analitycznym, które powinno w znacznym stopniu przyczynić się do szczelniejszej kontroli ściągalności należnych podatków oraz zmniejszenia tzw. szarej strefy.

Współpraca z terminalem płatniczym jako standard

Kolejną, istotną kwestią, wynikającą z wprowadzenia przyszłych regulacji prawnych i technicznych, będzie zastosowanie w nowych urządzeniach rejestrujących ustandaryzowanego protokołu komunikacyjnego. W rezultacie, wszystkie kasy fiskalne mają zagwarantować wymianę danych z terminalami płatniczymi. Chodzi więc o dalszą popularyzację transakcji bezgotówkowych, które, oprócz tego, że są łatwiejsze w kontrolowaniu przez organy skarbowe, zmniejszają również koszty administracji oraz usprawniają przebieg sprzedaży.

Kasy rejestrujące z opcją wystawienia e-paragonu

Z obsługą klientów wiąże się jeszcze jeden aspekt nowych rozwiązań technologicznych. Przygotowywane Rozporządzenie zakłada także, że każda kasa fiskalna online będzie zdolna emitować paragony w formie elektronicznej. Co to oznacza w praktyce? Poza standardowym, drukowanym paragonem, nabywca, jeśli o to poprosi, otrzyma ten dokument w formie cyfrowej, który zostanie przesłany na jego konto poczty elektronicznej. Dzięki temu będzie on znacznie łatwiejszy w przechowywaniu, a jednocześnie, podobnie jak papierowy dowód sprzedaży, pozwoli na skorzystanie z prawa do zwrotu produktu czy też reklamacji towaru lub usługi.

Certyfikat Online Ready, czyli przygotowania do zmian

Szczególna sytuacja występuje w przypadku tych przedsiębiorców, którzy z jednej strony już powinni zaopatrzyć się w urządzenie do prowadzenia ewidencji obrotu, z drugiej jednak – zdają sobie sprawę, że niebawem wejdą regulacje prawne, wymagające korzystania z technologii nowego rodzaju. Dlatego na rynku zaczęły pojawiać się kasy rejestrujące z certyfikatem Online Ready – zobacz urządzenia na stronie PCKF.pl. Nabywając taki model, podatnik ma gwarancję, że nie będzie musiał go wymieniać, tylko zostanie on dopasowany do obowiązujących warunków technicznych. W ten sposób przedsiębiorca jest w stanie uniknąć dodatkowego kosztów. Tymczasem podatnicy korzystający już z kas i drukarek rejestrujących muszą liczyć się z koniecznością wymiany swojego urządzenia na nowe – najprawdopodobniej jednak będą mieli na to czas do momentu wygaśnięcia homologacji, przyznanych tym modelom przez Główny Urząd Miar.

1 Comment

  1. HenRyk

    ciekawe, ile będzie kosztować wymiana na całkowicie nową, już w pełni online’ową kasę…ale fajnie też, że istnieje możliwość zakupu modelu, który później da się dostosować

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *