Jakie rozwiązania charakteryzują dzisiejsze czytniki kodów kreskowych?

Stacjonarny czytnik kodów marki Datalogic

Różnorodność to cecha nie tylko dostępnych na rynku kas i drukarek fiskalnych. Rządzi ona także w poszczególnych grupach urządzeń peryferyjnych, wspomagających sprzedaż towarów i świadczenie usług. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na dodatkowe technologie handlowe, spełniające indywidualne oczekiwania biznesowe. Podobnie jest m.in. w przypadku współczesnych skanerów kodów kreskowych. Które z nich są chętnie wybierane i dla jakich branż? Czym potrafią się między sobą różnić?

Szerokie zastosowanie czytników kodów to fakt!

W jakim celu powstały skanery kodów? Oczywiście po to, by przyspieszyć i ułatwić różne zadania. Mowa dokładnie o odczycie, a także późniejszym porządkowaniu, przetwarzaniu oraz wykorzystaniu konkretnych danych. Gdy się nad tym dłużej zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że podobne narzędzie pracy znajdzie zastosowanie w wielu branżach i rozmaitych przedsiębiorstwach. Nie tylko handlowych, takich jak sklepy z artykułami spożywczymi czy odzieżą. Mowa tu również o usługach pocztowych, obiektach hotelowych, bibliotekach czy firmach logistycznych. Takich działalności jest naprawdę sporo, podobnie zresztą jak i samych rodzajów czytników. Nietrudno się bowiem domyślić, że chociaż w każdym z tych środowisk pracy znakomicie sprawdzi się skaner, to jednak każda z branż może potrzebować nieco innych rozwiązań.

Konkretny skaner kodów dla konkretnej działalności

Specyfika przedsiębiorstwa wpływa na specyfikę jej potrzeb. Ta druga z kolei wskazuje na specyfikę rozwiązań, które okażą się najlepsze dla danej działalności gospodarczej. Doskonale wiedzą o tym producenci technologii sprzedaży, tworzący dość zróżnicowane warianty kas i drukarek fiskalnych oraz urządzeń peryferyjnych tego samego typu. Tak też jest z czytnikami kodów kreskowych. W rozbudowanych punktach handlowych – hipermarketach, supermarketach – napotkamy często stacjonarne skanery, nawet zabudowane na stanowiskach obsługi klientów. W innym przypadku będą to czytniki oferujące manualny tryb pracy. Mogą nawet funkcjonować bezprzewodowo, za sprawą komunikacji ze stacją dokującą. Ale rozwiązania konstrukcyjno-połączeniowe to nie jedyne aspekty, jakie charakteryzują skanery kodów.

Co jeszcze może różnić poszczególne czytniki kodów?

Taki kwestii jest rzeczywiście sporo. Zacznijmy więc od samego sposobu pozyskiwania danych. Poszczególne czytniki potrafią obsługiwać różnego typu kody, np. jednowymiarowe albo oprócz tego jeszcze dwuwymiarowe (choćby QR). Co więcej, mogą wykonywać swoje zadania z odmienną prędkością czy w innej odległości od skanowanej powierzchni. A ponadto? Niektóre modele posiadają wzmocnioną obudowę, odporną na utrudnione warunki pracy (uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy niskie temperatury powietrza). Oprócz tego, potrafią oferować rozmaite standardy komunikacji o prawidłowym odczycie: sygnały świetlne – diody lub technologia GreenSpotk – dźwiękowe oraz wibracyjne.

Podsumowując, możliwości proponowanych przez współczesne skanery kodów kreskowych jest naprawdę dużo. Wybór konkretnych rozwiązań zaś zależy od naszych preferencji użytkowych oraz wymagań stawianych przez prowadzoną działalność.

1 Comment

  1. Bravo

    W mojej działalności szczególnie przydaje się to, że czytnik skanuje z dużej odległości, wiele różnych rodzajów kodów i w dodatku także te, które są już nieco podniszczone. Na szczęście udało mi się znaleźć taki model i jestem z niego mega zadowolony 🙂 realnie usprawnia pracę

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *